Prehod na spremenjeno prehrano
Vsaka sprememba prehrane predstavlja za telo nov izziv. V bistvu je to za telo stres, ker se mora navaditi na nova živila in iz njih izdelati hranilne snovi ki jih potrebuje.
Kadar nenadoma drastično spremenimo jedi ki smo jih uživali, bodisi da nekaj odvzamemo in nekaj dodamo se naše telo lahko odzove na način ki nas bo presenetil. Namesto pričakovanega boljšega počutja, saj smo naredili nekaj dobrega za naše telo, se lahko počutimo slabo in brez energije. Telo ne mara velikih in hitrih sprememb. Dosti bolj mu je všeč da stvari ki bi jih radi opustili počasi odvzemamo in stvari ki bi jih želeli dodati počasi in postopoma dodajamo. Med tem vedno opazujemo kako se počutimo, koliko imamo energije, ali smo bolj zaspani in kdaj smo bolj zaspani, smo bolj umirjeni ali je naše telo nemirno….
Tako bomo najlažje ugotovili katere spremembe so za nas ugodne in katere ne. Zavedajmo se, da je lahko ena sprememba za našega partnerja, prijatelja ali znanca zelo pozitivna, za nas pa bo pomenila slabše počutje in manj energije ali pa obratno.
Zelo pomembno je da si te ugotovitve sproti zapisujemo, saj bomo kasneje pozabili kako smo se počutili po določeni spremembi.
Priporočam vam da naenkrat uvedete eno ali maksimalno dve spremembi. Na ta način bomo najlažje izluščili kaj nam res ustreza in kaj ne.
Tudi opustimo ne vseh stvari, ki bi jih želeli opustiti, naenkrat. Tudi tukaj uvajajmo spremembe počasi. Na primer, če spijemo sedaj 4 skodelice kave na dan, jih spijmo naslednji teden 3, potem naslednji teden 2 nato zopet naslednji teden 1 in šele po tem času preživimo dan brez kave. Na ta način bo imelo naše telo dovolj časa da se počasi pripravi na zmanjšano količino kofeina in prilagodi vse funkcije v telesu našemu novemu načinu življenja. Če se potem nekoč odločimo da bomo ponovno pili kavo, začnimo z eno skodelico na dan in tako dalje.
Sedaj že razumete da telesa ne smemo izpostavljati šokom, saj nam lahko v tem primeru ponagaja s slabim počutjem in pomanjkanjem energije.
Napišite si seznam sprememb v dva stolpca:
Česa ne želim več in kaj želim na novo uvesti
Ter si naredite časovni plan kako boste kakšno stvar dodajali in odvzemali. Tega plana se potem držite ne glede na to kaj se bo dogajalo v vašem življenju (zabave, rojstni dnevi, dopusti), saj boste le tako lahko dosegli željene rezultate.
Če obupamo prehitro in se nam to večkrat zgodi, je potrebno vedno več energije za to da nekaj spremenimo. Tako smo vedno bolj nezadovoljni in nesrečni. Lahko pride do občutkov nesposobnosti in posledično porušene samozavesti na tem področju.
Ob prehodu v novo leto si veliko ljudi zastavi cilje ki so včasih težko izvedljivi. Super je da imamo visoke cilje in vsekakor je več kot odlično če jih dosežemo. Težava nastopi takrat ko so cilji nerealni in nedosegljivi in se ob nedoseganju le teh počutimo kot poraženci. Tega pa si nihče ne želi.
Ni samo novo leto tisti čas ko lahko začnemo uvajati spremembe. Zato je primeren vsak trenutek v letu, zato ne čakajmo na novo leto ali pa na nov ponedeljek, odločimo se kaj želimo spremeniti in do kdaj in začnimo. Sami smo kreatorji svojega življenja. Zato ga planirajmo sami sproti vse leto, popravljajmo plane, kadar je to potrebno sicer nam bodo leto planirali drugi.
In za konec, veselimo se vsakega še tako majhnega dosežka. Vsaka zmaga je na naši poti nova spodbuda da znamo in zmoremo.